Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uq6733094dec/ftp/motocentrum24/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2722

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uq6733094dec/ftp/motocentrum24/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2726

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uq6733094dec/ftp/motocentrum24/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3624
5 zasad bezpiecznego odmrażania auta - Moto Centrum 24
5 zasad bezpiecznego odmrażania auta
  • 8193
  • 0

5 zasad bezpiecznego odmrażania auta

Choć zima powoli się kończy, paradoksalnie właśnie teraz sprawia kierowcom najwięcej kłopotów. Duża wilgotność powietrza oraz lokalne przymrozki niespodziewanie unieruchamiają nasze pojazdy. Poznaj 5 zasad skutecznego i bezpiecznego odmrażania auta.

W artykule:
1. Jak odśnieżać auto?
2. Jak odmrozić zamki w aucie?
3. Jak odmrozić wycieraczki samochodowe?
4. Jak odmrozić szyby w aucie?
4. Jak ograniczyć zamarzanie szyb od wewnątrz?

Dlaczego na wiosnę oblodzenia zdarzają się najczęściej? Głównym winowajcą są duże wahania temperatury pomiędzy nocą, a dniem. Siarczyste mrozy wysuszają powietrze, dlatego przy minus 20 st. C. samochodowe szyby pokrywa jedynie cienka warstwa kruchego lodu. Tymczasem nocne chłody po cieplejszych dniach oraz poranne przymrozki sprzyjają kondensacji pary wodnej, która zamarzając, tworzy liczne, nieraz trudne do usunięcia oblodzenia.
1. Jak odśnieżać auto?
Choć problem ten będzie występował już raczej sporadycznie, warto pamiętać, że podczas odśnieżania często rysujemy lakier naszego auta. Winę za to ponosi narzędzie, którym usuwamy śnieg. Nawet miotełka z tworzywa sztucznego, które na mrozie staje się sztywne, a przez to ostre, może być źródłem uszkodzeń. Dlatego radzimy usuwać wyłącznie luźny śnieg, który nie przywarł do karoserii.
2. Jak odmrozić zamki w aucie?
Zamki zamarzają, ponieważ w ich wnętrzu znajduje się woda. Niby to oczywiste, ale okazuje się, że nie dla wszystkich, ponieważ nadal wielu kierowców profilaktycznie spryskuje zamki odmrażaczami na długo przed nadejściem mrozów. W żaden sposób nie chroni to później przed zamarzaniem, natomiast skutecznie dostarcza do mechanizmu wodę, która jest jednym ze składników odmrażaczy. Przed zimą zamki lepiej zabezpieczyć smarami penetrującymi. Jeśli pomimo tego drzwi zamarzną, można doraźnie użyć odmrażacza, ale pamiętajmy, żeby tak szybko, jak to możliwe spryskać zamek preparatem wypierającym wilgoć. W przeciwnym wypadku pierwszy mroźny poranek znowu uniemożliwi nam otwarcie drzwi.
3. Jak odmrozić wycieraczki samochodowe?
Na samym początku trzeba zaznaczyć, że koniecznie należy o tym pamiętać. Wycieraczki mogą przymarznąć nawet wtedy, gdy mróz jest niewielki, a szyby nie pokrywa dużo lodu. Jeśli spróbujemy uruchomić mechanizm, zablokowane na szybie pióra stawią taki opór, że w najlepszym wypadku spalimy bezpiecznik od wycieraczek. W najgorszym uszkodzeniu ulegnie mechanizm lub sterownik.

Pióra wycieraczek najwygodniej uwalnia się za pomocą odmrażacza do szyb. Wystarczy spryskać je punktowo i odczekać kilkanaście sekund, aby środek rozpuścił lód. Następnie należy spróbować delikatnie oderwać pióra od szyby. Jeśli się udało, koniecznie trzeba usunąć resztę lodu i śniegu, który znajduje się w zasięgu pracy wycieraczek. Pozostawiony na szybkie bardzo szybko uszkodzi delikatne pióra, które często kosztują nawet kilkadziesiąt złotych. Nie zalecamy natomiast odrywania wycieraczek na siłę, ani prób ich podważania, ponieważ zazwyczaj kończy się to uszkodzeniem gumowych elementów.
4. Jak odmrozić szyby w aucie?
Doświadczeni mechanicy wiedzą, jak szybko i bezpiecznie odmrozić szyby w aucie, zwłaszcza przednią. Fachowcy zalecają następującą procedurę:
– uruchom silnik, ale nie włączaj jeszcze nawiewu. Dzięki temu jednostka napędowa szybciej osiągnie właściwą temperaturę.
– w tym czasie zeskrob z szyby tyle lodu, ile zdołasz. Do skrobania używaj wyłącznie plastikowych przedmiotów. Metalowe i twarde krawędzie mogą nie tylko zarysować szybę, ale nawet spowodować jej uszkodzenie. Najważniejsze: nie uderzaj skrobaczką prostopadle w taflę lodu, bo możesz ukruszyć szybę.
– w zależności od warunków silnik rozgrzeje się nawet w ciągu 5 minut. Po tym czasie uruchom nawiew i skieruj go na przednią szybę. Powinieneś zauważyć, jak podmuch ciepłego już powietrza usuwa szron od wewnątrz. Wkrótce szyba nagrzeje się i będziesz mógł wygodnie usunąć resztki lodu na zewnątrz.

Najgorsze, co możesz zrobić, to polać zamarzniętą szybę gorącą wodą. W ten sposób usuniesz zarówno lód, jak i szybę, która prawdopodobnie nie wytrzyma szoku termicznego i pęknie.
5. Jak ograniczyć zamarzanie szyb od wewnątrz?
Z reguły więcej kłopotu sprawiają szyby, które zamarzły od wewnątrz. Praktycznie jedynym skutecznym sposobem na usunięcie wewnętrznego oblodzenia jest wykorzystanie ciepłego nadmuchu. To jednak wymaga czasu, potrzebnego do rozgrzania silnika. Dlatego jak zwykle lepiej zapobiegać, niż zwalczać.

Aby szyby nie marzły od wewnątrz, trzeba się pozbyć wilgoci z auta. Najskuteczniej i najtaniej można to zrealizować za pomocą układu klimatyzacji. Warto ją włączać także w zimie, ponieważ osusza powietrze. Przy okazji automatycznie nasmarujesz sprężarkę i inne elementy układu. Jednakże warunkiem bezpiecznego używania klimatyzacji w zimie, jest czystość jej filtrów. Jeśli nie dezynfekowałeś układu na jesień, uruchomienie klimy prawdopodobnie zakończy się nieprzyjemną infekcją górnych dróg oddechowych, którą wywołają zarazki i bakterie namnażające się w brudnym układzie. Profesjonalny i tani serwis klimatyzacji wykonują wszystkie warsztaty samochodowe sieci MotoCentrum24.

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24