Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uq6733094dec/ftp/motocentrum24/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2722

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uq6733094dec/ftp/motocentrum24/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2726

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uq6733094dec/ftp/motocentrum24/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3624
Czy ty też popełniasz te błędy w obsłudze klimatyzacji? - Moto Centrum 24
Czy ty też popełniasz te błędy w obsłudze klimatyzacji?
  • 1743
  • 0

Czy ty też popełniasz te błędy w obsłudze klimatyzacji?

Aby klimatyzacja w naszym aucie długo działała bezawaryjnie, należy ją prawidłowo obsługiwać. Proste błędy w obsłudze klimatyzacji, które większość kierowców nagminnie popełnia, mogą doprowadzić nawet do poważnej awarii. Poznaj 7 grzechów głównych w obsłudze klimatyzacji.

Serwisuję klimę, jak sobie o tym przypomnę

Układ klimatyzacji wymaga regularnych przeglądów. Należy je wykonywać co najmniej raz w roku, a najlepiej dwa: na wiosnę i na jesień. Podczas serwisu klimatyzacji przede wszystkim sprawdza się, czy nie doszło do wycieku czynnika chłodniczego. Jego ubytek nie zawsze oznacza rozszczelnienie, ponieważ substancja ta jest tak lotna, że ucieka nawet przez mikroskopijne pory w uszczelkach. Użytkowanie klimatyzacji, w której chłodziwa jest mało, może skutkować nawet zatarciem sprężarki.

Klimę włączam tylko latem

Logiczne że w zimie nie potrzebujemy dodatkowego chłodu w aucie. A jednak klimatyzację trzeba uruchamiać regularnie. Tylko wtedy pracujące części sprężarki są smarowane. Kiedy układ jest wyłączony, grawitacja i wstrząsy skutecznie usuwają z elementów olejowy film. W efekcie pierwsze uruchomienie klimy w lecie czy na wiosnę może się zakończyć nawet uszkodzeniem sprężarki. Poza tym włączanie klimatyzacji w zimie ma jeszcze jedną zaletę: za pomocą układu szybko i sprawnie osuszymy wnętrze pojazdu, co pozwoli ograniczyć zamarzanie szyb od wewnątrz. 

Korzystam z klimy na krótkich dystansach

Jest to po prostu nieekonomiczne. Krótko po włączeniu układ pracuje z maksymalną wydajnością, aby szybko schłodzić powietrze w pojeździe. Dodatkowo nawiewy często ustawione są na najwyższy bieg. To spore obciążenie dla silnika oraz elektryki pojazdu. Kiedy po chwili gasimy motor i otwieramy drzwi, gorące powietrze wdziera się do środka. W takiej sytuacji klimatyzacja praktycznie non stop pracuje z pełną mocą, co nie tylko podwyższa spalanie, lecz również skraca żywotność wszystkich elementów układu.

Uruchamiam klimatyzację w nagrzanym wnętrzu

Jeśli zostawiliśmy auto w słońcu, w kabinie może być nawet ponad 60 st. Celsjusza. Schłodzenie tak rozgrzanego powietrza jest sporym wyzwaniem dla każdego układu klimatyzacji. Długo będzie on musiał pracować z maksymalną wydajnością. Dlatego lepiej chociaż na chwilę otworzyć drzwi, zanim uruchomimy klimę. W ten sposób schłodzimy wnętrze do temperatury otoczenia. Nawet podczas upału może to być różnica ponad 30 st. C. 

Jeśli klima nie daje rady, podkręcam chłodzenie

Nagłe zmniejszenie wydajności chłodzenia jest jedną z pierwszych oznak awarii układu. Zazwyczaj jej przyczyną jest ubytek chłodziwa. Jeśli w porę usuniemy usterkę w profesjonalnym serwisie klimatyzacji, unikniemy kosztownych napraw. Dlatego nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych problemów w klimą i w porę odwiedzać warsztat.

Kiedy w aucie dziwnie pachnie, używam odświeżacza

Jeśli po włączeniu klimatyzacji w aucie unosi się nieprzyjemny zapach, winę za to najprawdopodobniej ponoszą grzyby, które bardzo szybko namnażają się w zakamarkach układu. Panują tam idealne warunki do ich rozwoju: jest ciemno, ciepło i wilgotno. Kiedy uruchamiamy zagrzybiona klimę, we wnętrzu pojazdu rozpylane są nieczystości, zarodniki i bakterie, które następnie wdychają wszyscy pasażerowie. Stąd częste infekcje dróg oddechowych, podrażnienia oczu, a nawet zapalenia ucha. Najbardziej cierpią alergicy oraz dzieci. Dlatego należy pamiętać o regularnym ozonowaniu lub odgrzybianiu klimatyzacji. Tymczasem najczęstsze błędy w obsłudze klimatyzacji to właśnie rzadkie serwisy układu.

Zwlekam z wizytą w serwisie, kiedy działa nieprawidłowo

Odkładanie “na później” serwisu klimatyzacji prowadzi tylko do jednego: jej uszkodzenia. Układ w żaden sposób samoistnie się nie naprawi, a z pozoru niewinna usterka (np. nieznaczny wyciek chłodziwa, który tylko minimalnie obniża sprawność), z czasem może doprowadzić do uszkodzenia drogich podzespołów (ceny sprężarek często przekraczają kilka tysięcy złotych). Dlatego lepiej dmuchać na zimne i z każdym, nawet najdrobniejszym kłopotem, odwiedzić profesjonalny zakład naprawy klimatyzacji Białystok jest miastem, w którym wybierać można wśród wielu różnych warsztatów mechanicznych. 

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24