Czy naprawa na zamiennikach się opłaca?
  • 1359
  • 0

Czy naprawa na zamiennikach się opłaca?

Oryginalne części naprawcze bywają bardzo drogie, dlatego niejeden tani mechanik zastanawia się nad proponowaniem zamienników. Przekonaj się, czy opłaca się serwisować auta na nieoryginalnych częściach i czym to skutkuje?

W tym artykule:
Dlaczego zamienniki są tańsze?
Czy klienci chcą napraw na nieoryginalnych częściach?
Dlaczego dobry mechanik nie proponuje zamienników?

Pewne elementy każdego pojazdu występują wyłącznie, jako oryginalne. Pozostałe, których z reguły jest więcej, można kupić jako zamienniki. Teoretycznie odpowiadają one częściom katalogowym, a jednak ich cena często jest o wiele niższa. Przekonaj się, czy naprawdę nie warto płacić za oryginalne części?

Dlaczego zamienniki są tańsze?

Kluczem do zrozumienia całego zagadnienia, jest odpowiedź na pytanie, dlaczego zamienniki są tańsze? W przypadku oryginalnych elementów detailingowych cenę podnoszą opłaty licencyjne na używanie znaków towarowych lub zastrzeżonych technologii, a nawet wzorów czy kolorów, których zakup podnosi cenę. Jeśli chodzi o części mechaniczne, sprawa jest bardziej skomplikowana.

Przeważająca ilość zamienników prezentuje niższą jakość, w stosunku do oryginalnych podzespołów. Objawia się to najczęściej w składzie materiałów z których są wykonane, lecz również w ich grubości, czy wadze. Do budowy części nieoryginalnych producenci stosują tańsze tworzywa, a na dodatek używają ich oszczędniej, co zwykle prowadzi do skrócenia żywotności podzespołów.

Braki jakościowe zamienników obejmują również zmiany kształtu czy mocowań. Nieoryginalna część po prostu nie pasuje i jej montaż jest niemożliwy lub wymaga ingerencji w konstrukcję samochodu. Bywa i tak, że zamienniki są po prostu niebezpieczne (np. podrabiane poduszki powietrzne).

Czy klienci chcą napraw na nieoryginalnych częściach?

Okazuje się jednak, że klienci często pytają o możliwość przeprowadzenia naprawy z użyciem wyłącznie zamienników. Takiej oszczędności nauczyli się najprawdopodobniej w aptekach, bowiem farmaceuci często polecają tańszy lek, który ma taki sam skład, jak droższy, a więc działa identycznie. Tyle że samochodowe zamienniki od oryginałów często dzieli przepaść.

Warto zatem w tym momencie poświęcić chwilę, na wytłumaczenie klientowi tej subtelnej różnicy pomiędzy apteką a warsztatem samochodowym w Białymstoku. Najlepszym argumentem pozostaje drastycznie krótki czas eksploatacji zamienników. Jeśli klient dowie się, że niedługo będzie musiał przeprowadzić naprawę od nowa, raczej wybierze oryginalne części.

Dlaczego dobry mechanik nie proponuje zamienników?

Właśnie głównie ze względu na krótką żywotność zamienników, dobry mechanik powinien wręcz odradzać wykonanie naprawy z ich wykorzystaniem. Niektórzy liczą na to, że klient wróci i da zarobić ponownie, ale taktyka ta może się skończyć się sytuacją, w której klient wróci zbyt szybko i złoży reklamację. Poza tym nabijanie ludzi w butelkę nie jest dobrą strategią budowy profesjonalnego wizerunku firmy, zajmującej się mechaniką pojazdową.

Należy pamiętać, że montaż oryginalnych części jest pewnego rodzaju gwarancją dla mechanika. Klient nie będzie mógł mu zarzucić, że wybrał najtańsze, a więc najgorsze elementy. W nowych autach warunkiem zachowania gwarancji producenta jest naprawa wyłącznie na oryginalnych podzespołach.

Zamienników nie opłaca się polecać również ze względu na kłopoty z ich montażem. Z powodu niedopasowania czas naprawy znacząco się wydłuża, a w skrajnych wypadkach w ogóle nie będzie można zainstalować nieoryginalnej części. Kolejny dzień w warsztacie zostanie stracony, zamiast wygenerować zysk. Dlatego należy zapamiętać:

dobry mechanik poleca tylko oryginalne części.

 

 

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24