Dlaczego warto używać klimatyzacji cały rok?
  • 1128
  • 0

Dlaczego warto używać klimatyzacji cały rok?

Każdy kto miał okazję podróżować w upalne lato autem z klimatyzacją, nie zdecyduje się na zakup pojazdu bez tego udogodnienia. Niestety, świadomość kierowców o prawidłowym jej użytkowaniu jest bardzo niska, co przekłada się na częste awarie i wizyty w serwisach.

Sprężarka klimatyzacji

Najważniejszym elementem każdego układu klimatyzacji jest sprężarka. Odpowiada ona za obieg czynnika chłodniczego w całym systemie. Problem pojawia się gdy zawodzi. Koszt nowej kształtuje się na poziomie ok. 1200 zł, ale w przypadku niektórych modeli wzrasta nawet do 5 000 zł. W tym artykule postaramy się opisać najważniejsze czynności związane z prawidłową obsługą tego urządzenia.

Jak wydłużyć żywotność sprężarki klimatyzacji?

Do prawidłowej pracy sprężarki wymagane jest jej prawidłowe smarowanie. Jeśli tarcie pomiędzy tłokiem i cylindrem sprężarki jest zbyt duże, powierzchnie obu elementów ulegają ścieraniu. Procesowi temu towarzyszy powstawanie metalowych opiłków, które mieszając się z olejem, kontynuują proces ścierania elementów sprężarki, zachowując się jako swoista masa ścierająca.

Opiłki metalu najczęściej powstają, gdy klimatyzacja nie jest uruchamiana przez dłuższy czas. Właśnie wtedy olej spływa do najniżej położonych elementów układu, odseparowując się tym samym od czynnika chłodniczego. Aby temu zapobiec należy używać klimatyzacji przez cały rok. W okresie zimowym zaleca się uruchamiać ją przynajmniej raz w tygodniu na 10-15 minut. Im więcej sprężarka pracuje, tym ma zapewnione lepsze smarowanie swoich podzespołów.

Powietrze bez wilgoci

Poza tym klimatyzacja, która funkcjonuje przez cały rok, pozwala pozbyć się wilgoci z pojazdu oraz przede wszystkim nie pozwala na rozwój grzybów. Trzeba jednak pamiętać, o regularnej wymianie filtra przeciwpyłkowemu. Co dwa lata należy sprawdzić też ilość czynnika chłodniczego w układzie klimatyzacji.

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24