Ile kosztuje otwarcie warsztatu samochodowego?
  • 10758
  • 0

Ile kosztuje otwarcie warsztatu samochodowego?

Mechanicy, których interesuje otwarcie warsztatu samochodowego, chcą wiedzieć, ile pieniędzy trzeba w niego zainwestować? Od odpowiedzi na to pytanie wielu uzależnia realizację własnych marzeń. Dowiedz się, ile kosztuje uruchomienie autoserwisu?

W tym artykule:
Dlaczego opłaca się otworzyć autoserwis?

Franczyza autoserwisu – czy warto?

Warsztat samochodowy – koszty otwarcia

Koszty otwarcia warsztatu samochodowego uzależnione są od wielu czynników, co nie zmienia faktu, że można je oszacować z całkiem przyzwoitą dokładnością. Wiele z nich da się obniżyć, wybierając franczyzę autoserwisu. Piszemy o niej w dalszej części tekstu. 

Dlaczego opłaca się otworzyć autoserwis?

Zacznijmy jednak od początku, czyli odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle warto inwestować w warsztat samochodowy? Doświadczenie pokazuje, że konstrukcje pojazdów z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane. Już teraz przeciętny kierowca może co najwyżej dolać płynu do spryskiwaczy lub dopompować koło, ponieważ w wielu nowych autach wymianę żarówki przeprowadzić potrafi tylko serwis, dysponujący instrukcją od producenta pojazdu. 

Wydaje się zatem, że autoserwis to pewny interes. Nie jest jednak aż tak różowo i mechanicy również zaliczają plajtę. Najczęściej dzieje się to na samym początku działalności, kiedy klientów brakuje, bo nowy warsztat nie ma jeszcze renomy na lokalnym rynku. Między innymi właśnie dlatego warto skorzystać z franczyzy do MotoCentrum 24. 

Franczyza autoserwisu – czy warto?

Franczyza jest formą współpracy pomiędzy dwiema firmami, z których ta bardziej rozwinięta udostępnia młodszemu partnerowi swoje know-how, kontakty biznesowe i logo w zamian za opłatę. Franczyzobiorca zyskuje najwięcej właśnie na samym początku działalności, bo w ramach umowy otrzymuje gotowy schemat prowadzenia biznesu, wsparcie merytoryczne praktycznie od momentu otwierania firmy, aż po zatrudnianie i szkolenie pracowników. 

Bardzo ważne są również rabaty w hurtowniach motoryzacyjnych i atrakcyjne ceny zakupu wyposażenia warsztatu, które zapewnia umowa franczyzy z MotoCentrum 24. Najważniejsze jednak, że franczyzobiorca gwarantuje zlecenia na naprawy czy przeglądy samochodów. Pochodzą one od współpracujących firm i stanowią pierwsze źródła dochodu właściciela autoserwisu. 

Czy w takiej sytuacji lepiej otwierać biznes na własną rękę? Oczywiście jest to możliwe, jednakże na pewno kosztuje więcej, niż franczyza. Ceny wyposażenia trzeba każdorazowo negocjować z dostawcami, a i tak prawdopodobnie będzie trzeba wydać więcej. Podobnie z hurtowniami – na zakupowy rabat należy sobie zapracować. Budowanie wizerunku firmy od podstaw to kolejny wydatek. Franczyza wydaje się zatem znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem, a jej koszty można bardzo łatwo obliczyć. Przedstawiamy je w kolejnym akapicie. 

Warsztat samochodowy – koszty otwarcia

Aby skorzystać z franchisingu autoserwisu, trzeba spełnić minimalne wymagania, opracowane przez MotoCentrum 24. Sprowadzają się one głównie do lokalizacji warsztatu (miejscowość powyżej 5 tys. mieszkańców lub oddalona o 10 km od takiej) oraz warunków lokalowych (minimalnie 3,5 m wysokości, 7 m długości i 5 m szerokości). Jeśli nie dysponujemy miejscem spełniającym te kryteria, firma aktywnie pomaga znaleźć optymalną lokalizację. 

Na otwarcie warsztatu samochodowego w ramach franczyzy od MotoCentrum 24 trzeba wydać minimum 45 tys zł. Ta kwota wystarczy na zakup niezbędnych narzędzi i wyposażenie jednego stanowiska naprawczego, a także sfinansowanie stacji obsługi klimatyzacji i wulkanizacji. W kosztorysie należy rzecz jasna uwzględnić cenę wynajmu pomieszczenia, jego ewentualnego remontu, reklamy i inne, które zawsze ustalane są indywidualnie. Na podstawie analiz inwestycji partnerów franczyzowych, MotoCentrum 24 szacuje miesięczny dochód z prowadzenia warsztatu na ok. 13 tys zł, a praktyka pokazuje, że dzięki wsparciu franczyzobiorcy jest on możliwy do osiągnięcia już w pierwszych miesiącach działalności autoserwisu.   

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24