Jak otworzyć warsztat samochodowy?
  • 4743
  • 0

Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Warsztat samochodowy to dobry pomysł na biznes. Tym bardziej, że konstrukcje pojazdów stają się coraz bardziej skomplikowane, więc kierowcy nie chcą lub wręcz nie potrafią przeprowadzać nawet najprostszych napraw. Tendencja ta pogłębia się z roku na roku, zatem pracy polecanemu mechanikowi raczej nie zabraknie. Przeczytaj, jak otworzyć warsztat samochodowy?

W tym artykule:

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otworzyć autoserwis?

Jaka jest najlepsza lokalizacja na warsztat samochodowy?

Własny pomysł na biznes czy franczyza autoserwisu – co wybrać?

Otwarcie warsztatu samochodowego – koszty

Dobrze, kiedy autoserwis chce otworzyć mechanik, chociaż okazuje się, że dzięki franczyzie warsztatu samochodowego, biznes ten z powodzeniem może prowadzić także osoba, która wcale nie jest specjalistą w zakresie napraw pojazdów. Piszemy o tym w dalszej części artykułu. Zacznijmy jednak do początku, czyli wymogów, które należy spełnić, aby otworzyć autoserwis.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otworzyć autoserwis?

W Polsce do prowadzenia warsztatu mechaniki pojazdowej nie są wymagane żadne specjalne szkolenia, certyfikaty, kursy czy zezwolenia. W praktyce autoserwis może otworzyć nawet osoba, która nie posiada żadnej wiedzy o budowie aut ani doświadczenia w ich naprawie. 

Praktycznie jedynym wymogiem formalnym, który trzeba spełnić, aby otworzyć serwis samochodowy, jest otwarcie działalności gospodarczej, czyli założenie firmy. Okazuje się to niezbędne z punktu widzenia przepisów podatkowych, a także relacji z klientami i kontrahentami (np. dostawcami części zamiennych). Firmę możemy otworzyć sami. Prościej i wygodniej będzie jednak wybrać sprawdzone biuro rachunkowe, które oprócz naszej prowadzenia księgowości naszej firmy, najpierw załatwi za nas wszystkie formalności związane z jej założeniem. 

Jaka jest najlepsza lokalizacja na warsztat samochodowy?

Jednym z czynników decydujących o sukcesie autoserwisu, jest jego dogodna lokalizacja. Z tego powodu miasto, w którym planujemy otworzyć warsztat samochodowy, powinno liczyć co najmniej 5 tys mieszkańców lub być oddalone od takiej miejscowości nie dalej niż o dziesięć kilometrów. Dzięki temu zauważalnie zwiększymy szansę dotarcia do odpowiednio dużej liczby klientów. 

Warsztat samochodowy może być położony na obrzeżu miasta, w dzielnicy przemysłowej lub handlowej. Miejsca takie są zdecydowanie bardziej pożądane, niż zatłoczone przez większą część dnia centrum. Istotny jest również wygodny dojazd oraz widoczność warsztatu z głównej drogi, choć to ostatnie można zastąpić czytelną reklamą, która skutecznie doprowadzi klienta nawet do serwisu ukrytego w gąszczu usługowych lokali. 

Własny pomysł na biznes czy franczyza autoserwisu – co wybrać?

Warsztat samochodowy można rozwijać na wiele różnych sposobów, jednakże dwa z nich są najbardziej popularne: własna inicjatywa i franczyza. W pierwszym przypadku o wszystkim decydujemy sami, co wielu startującym przedsiębiorcom wydaje się bardzo atrakcyjne. Rzeczywiście sprawia to dużo satysfakcji, jednak odniesienie sukcesu w ten sposób wymaga stosunkowo dużych nakładów finansowych i sporego doświadczenia. 

Lepiej opłaca się wybrać franczyzę warsztatu samochodowego. W jej ramach otrzymamy merytoryczne wsparcie na każdym etapie uruchamiania serwisu, począwszy od założenia firmy i znalezienia lokalizacji, przez urządzenie warsztatu, aż po szkolenia załogi i dalszy rozwój  biznesu. Wiele drzwi, które rozkręcając serwis sami musielibyśmy wyważyć, będzie w ten sposób stało przed nami otworem. Najbardziej atrakcyjnymi zaletami franczyzy od MotoCentrum24 są: 

– wysokie rabaty na zakup wyposażenia warsztatu, narzędzi oraz stacji obsługi, a także części zamiennych w największych hurtowniach,

– pierwsze, stałe zlecenia na przeglądy mechaniczne współpracujących biznesów (np. ogólnopolskiej sieci wypożyczalni samochodowych), dzięki którym pracy nie brakuje już od samego początku działalności warsztatu. 

Otwarcie warsztatu samochodowego – koszty

Na całkowite koszty uruchomienia autoserwisu składa się bardzo wiele czynników. Można wśród nich wyróżnić:

– czynsz za lokal,

– zakup wyposażenia np. podnośnika samochodowego, stacji obsługi klimatyzacji itp,

– koszty związane z promocją nowego punktu napraw, 

– pensje ewentualnych pracowników.

W tej branży warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Na przykład do uruchomienia warsztatu samochodowego w ramach franczyzy sieci MotoCentrum24 potrzeba około 45 tys zł wkładu własnego. Ta kwota wystarczy na kompletne wyposażenie jednego stanowiska napraw, zakup stacji obsługi klimatyzacji oraz punktu napraw wulkanizacyjnych. Szacowany miesięczny przychód z warsztatu samochodowego wynosi ok. 13 tys złotych. Więcej o franczyzie autoserwisu możńa przeczytać na stronie: https://motocentrum24.com.pl/franczyza-warsztatu-samochodowego/

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24