Jak przygotować samochód na wiosnę?
  • 19 kwietnia 2020
  • In Blog
  • 1035
  • 0

Jak przygotować samochód na wiosnę?

Wiosną warunki drogowe zmieniają się na lepsze, ale doświadczony kierowca nadal pozostaje czujny: pogoda może gwałtownie się zmieniać. Bezpieczna jazda autem wymaga więc nie tylko rozwagi, lecz także odpowiedniego wyposażenia pojazdu. Przeczytaj, jak w siedmiu krokach przygotować auto do wiosny?

1. Zadbaj o najlepsze opony
Najlepsze ogumienie zapewnia optymalną trakcję na różnych podłożach. Specjaliści od wulkanizacji zalecają, aby nie spieszyć się ze zmianą opon na letnie. Jest to szczególnie ważne, jeśli autem poruszamy się we wczesnych godzinach porannych lub wieczorami. W tych porach temperatura może spaść nawet do minus 10 st. C. Oznacza to, że będziesz poruszał się w warunkach zimowych, w których letnie opon są śliskie i niebezpieczne. Dlatego lepiej poczekać z wizytą w serwisie wulkanizacyjnym. Pamiętaj, że optymalną przyczepność letnie opony zapewniają w temperaturach powyżej 6 – 7 st. C. Jeśli nadal jest zimniej, bezpieczniej będzie zostawić zimówki.

2. Sprawdź stan wycieraczek
Stan wycieraczek samochodowych ma fundamentalne znaczenie dla widoczności, lecz również bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Pióra wykonane są z gumy. Muszą mocno dolegać do powierzchni szyby, dlatego materiał jest cienki. Łatwo go uszkodzić, do czego najczęściej dochodzi zimą, kiedy uruchamiamy wycieraczki na szybie pokrytej lodem.

Uszkodzona wycieraczka nie zbiera wody, co utrudnia widoczność. W skrajnych wypadkach po zimie pióro może być tak zdarte, że kontakt z szybą będzie miała metalowa część wycieraczki. Podczas pracy zarysuje ona szybę, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do jej całkowitego zniszczenia.

3. Usuń wilgoć z auta
Podczas zimowych, mroźnych dni powietrze jest tak suche, że usuwa wilgoć z auta. Dlatego przy minus 10 st. C. łatwiej usunąć lód z szyb, niż przy minus dwóch. Wiosenne wahania temperatur sprzyjają kondensacji pary wodnej, która choć nie zamarza, to jednak skutecznie ogranicza widoczność.

Do usuwania wilgoci z auta można wykorzystać domowe pochłaniacze, ale trzeba pamiętać o regularnej (i częstej!) wymianie ich wkładów. Lepszym rozwiązaniem jest włączenie klimatyzacji w obiegu zamkniętym. Osuszacz, który jest elementem układu klimatyzacji, skutecznie usunie wilgoć z auta. Warunkiem jest jednak doskonały stan techniczny klimy, dlatego następny punkt na naszej liści jest tak ważny.

4. Przeprowadź serwis klimatyzacji
Przegląd klimatyzacji należy wykonać obowiązkowo przed wiosennym uruchomieniem, jeśli w zimie nie włączaliśmy układu. Istnieje bowiem spore ryzyko, że elementy sprężarki pozbawione są filmu olejowego i mogą się po prostu zatrzeć.

Poza tym w zakamarkach instalacji najprawdopodobniej rozwinęły się już kolonie bakterii i grzybów. Jeśli ich nie usuniemy w procesie odgrzybiania czy ozonowania klimy, zostaną rozpylone we wnętrzu pojazdu. W efekcie wszyscy podróżujący autem mogą nabawić się nieprzyjemnych infekcji dróg oddechowych.

5. Wymień filtry powietrza
Z podobnych powodów warto wymienić filtr powietrza, ale nie tylko ten przy silniku, lecz przede wszystkim kabinowy. Staje się to szczególnie ważne, gdy autem podróżuje alergik. Pamiętajmy że przez całą wiosnę i część lata kwitnie wiele roślin, których pyłki uczulają. Filtr kabinowy powinien je wychwycić, a szansę na to ma wyłącznie nowy egzemplarz. Za jego wymianę zapłacimy około 50 zł.

6. Umyj auto
Starannie umyj samochód strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem, ale nie zapomnij o wewnętrznych powierzchniach nadkoli oraz… o podwoziu. To w tych miejscach zbiera się najwięcej substancji, których drogowcy używają do walki z gołoledzią. Skutecznie zwalczają one także powłokę lakierniczą, co powoduje bardzo szybką korozję karoserii. Dlatego po zimie koniecznie trzeba porządnie spłukać wszystkie te elementy auta, które narażone są na bezpośrednie działanie agresywnej chemii drogowej. Przy okazji gruntownego mycia skontroluj również stan konserwacji i działaj od razu po zauważeniu ubytków fabrycznej powłoki antykorozyjnej.

7. Bądź dobrze wyposażony
Chociaż dni robią się dłuższe i cieplejsze, pogoda w kwietniu, a nawet w maju lubi płatać figle. Nie tylko w rejonach podgórskich deszcz błyskawicznie może zamienić się w śnieg, a mokra jezdnia w lodowisko. Dlatego wiosną warto nadal wozić ze sobą zimowe wyposażenie, czyli plastikową skrobaczkę do szyb i miękką miotełkę, a także odmrażacz do szyb i zamków. Zadbajmy również o odblaskową kamizelkę i trójkąt ostrzegawczy, które pozwolą zabezpieczyć miejsce awarii czy kolizji. Wiosenne porządki to czas, w którym powinniśmy także skontrolować stan samochodowej gaśnicy oraz apteczki. W ten sposób przygotujemy samochód na cały sezon.

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24