Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uq6733094dec/ftp/motocentrum24/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2722

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uq6733094dec/ftp/motocentrum24/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2726

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uq6733094dec/ftp/motocentrum24/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3624
Filtry w samochodowe do wymiany wiosną - Moto Centrum 24
Jaki filtr w samochodzie musisz wymienić na wiosnę?
  • 1914
  • 0

Jaki filtr w samochodzie musisz wymienić na wiosnę?

Tradycyjne wiosna to czas zmiany opon z zimowych na letnie, a także gruntownego sprzątania auta. Wielu kierowców zapomina jednak o konieczności wymiany samochodowych filtrów, które pełnią przecież ważne funkcje. Dowiedz się, który filtr powinieneś wymienić na wiosnę?

Z tego artykułu dowiesz się:
Po co zmieniać filtr kabinowy?
Czy opłaca się wymienić filtr paliwa na wiosnę?
Kiedy wymienić powietrza?

Przeciętny kierowca kojarzy najczęściej filtr oleju i to jest właśnie prawdziwy paradoks, bo własnoręcznie prawdopodobnie nigdy go nie odkręci. Czynność tę przeprowadza się podczas każdej wymiany oleju silnikowego, dlatego wykonuje ją najczęściej mechanik Białystok. W aucie są jednak inne filtry, które z powodzeniem można wymienić na nowe w przydomowym garażu.

Po co zmieniać filtr kabinowy?

Do obowiązkowej wymiany na wiosnę kwalifikuje się filtr kabinowy. Jego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się do wnętrza pojazdu z jego bezpośredniego otoczenia. Filtr kabinowy zatrzymuje kurz, piasek, pyłki roślin i traw. Po zimie jest zwykle w opłakanym stanie, w którym nie zapewnia należytych parametrów filtracji. W efekcie do auta mogą trafić różne zanieczyszczenia, w tym pyłki, których powinni unikać alergicy.

Filtr kabinowy bardzo często zlokalizowany jest w okolicy schowka w desce rozdzielczej po stronie pasażera. Zakupu nowego wkładu można dokonać przez internet, podając markę, rocznik i model pojazdu. Jeśli robimy to po raz pierwszy, koniecznie odszukajmy w Sieci instrukcję wymiany filtra kabinowego w naszym samochodzie. Z reguły czynność ta nie jest trudna, ale zdarza się, że samo dostanie się w okolice tego elementu wymaga użycia wyszukanego “patentu”. Wszystko najlepiej ilustrują filmiki, z których warto skorzystać, aby niczego nie uszkodzić.

Czy opłaca się wymienić filtr paliwa na wiosnę?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza w autach z silnikiem diesla. Wymiany filtru paliwa raczej nie przeprowadzimy samodzielnie, a w niektórych samochodach w ogóle się tego nie robi (filtr umieszczony w zbiorniku paliwa), lecz jeśli jest to możliwe, warto zlecić taką usługę mechanikowi np. przy okazji wymiany oleju.

W filtrze paliwa gromadzą się zanieczyszczenia, które dostały się do baku wraz z paliwem, ale również takie, które zostały wypłukane z układu paliwowego. Oprócz tego filtr zatrzymuje wodę, znajdującą się w paliwie. O tym, w jaki sposób się ona tam znalazła, wśród kierowców krążą legendy. Najczęściej jednak przyczyną jej obecności jest zjawisko kondensacji pary wodnej, czyli skraplania. Zachodzi ono wielokrotnie podczas jesieni i na wiosnę, kiedy wahania temperatury zewnętrznej są największe. Wewnątrz baku na ściankach osadza się woda, którą pompa paliwa zasysa do układu. Jeśli filtr jest nowy, skutecznie ją wyłapuje. Dlatego właśnie, jeśli tylko producent przewidział taką możliwość, warto wymienić filtr paliwa na wiosnę.

Kiedy wymienić powietrza?

Wymiana tego filtra w większości samochodów bywa łatwiejsza, niż filtra kabinowego. Filtr powietrza zlokalizowany jest pod maską w komorze silnika. Jego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się do motoru wraz z zasysanym powietrzem.

Producenci samochodów podają graniczne przebiegi, przy których filtry powietrza muszą być wymieniane, jednak na ich żywotność największy wpływ mają warunki użytkowania pojazdu. W praktyce wystarczy przejechać zaledwie kilkanaście kilometrów polną drogą podczas suszy, aby zredukować przepuszczalność wkładu nawet o 40%. Efektem zapchanego filtra powietrza jest nierównomierna praca silnika, wyższe spalanie i gorsza dynamika jednostki napędowej. W skrajnych przypadkach komputer pokładowy auta może wyświetlać komunikat check engine, którego skasowanie wymaga podpięcia do samochodu dedykowanego komputera. Dlatego właśnie warsztat samochodowy z Białegostoku zaleca wymianę filtra powietrza każdej wiosny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że silnik naszego pojazdu pracuje w optymalnych warunkach.

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24