Naprawa hamulców bębnowych

Naprawa hamulców bębnowych

Mimo, że we współczesnych samochodach najczęściej spotykamy hamulce tarczowe, to w wielu modelach w dalszym ciągu znaleźć można hamulce bębnowe.

Choć nie są już tak popularne jak kiedyś, to producenci wciąż chętnie stosują hamulce bębnowe w niektórych wytwarzanych przez siebie pojazdach .Najczęściej znajdują się one na tylnych osiach lekkich, miejskich samochodów oraz w pojazdach jednoosiowych, takich jak np. skutery.

Hamulce bębnowe – zalety i wady

Jedną z niewątpliwych zalet hamulców bębnowych jest to, że są one trwałe (ich żywotność można oszacować nawet na 100 tysięcy kilometrów), tanie w eksploatacji, lepiej znoszą zmienne warunki otoczenia, nie wymagają dużej siły do wytracenia prędkości, łatwo jest je wymienić, a także doskonale sprawdzają się jako elementy stabilizujące pojazd. Zazwyczaj elementy te wymagają wymiany po 30-50 tysiącach kilometrów. Główną przyczyną awaryjności hamulców są czynniki atmosferyczne (deszcz, śnieg), drobinki kamieni i sól drogowa, a także zbyt gwałtowna jazda samochodem.

Ustalenie wadliwego działania hamulców bębnowych bywa utrudnione ze względu na fakt, że są one zamknięte w stalowym bębnie. Dlatego też dopiero czynność jaką jest gwałtowne hamowanie na śliskiej nawierzchni pozwala ustalić jaki jest ich rzeczywisty stan. Bagatelizowanie usterki przez dłuższy czas może doprowadzić do wycieków płynu hamulcowego z tłoczków cylinderków. Niesprawnemu działaniu hamulców bębnowych towarzyszyć może również dźwięk obcierania słyszalny w okolicach tylnej osi samochodu.

Hamulce bębnowe – naprawa

Najważniejszą częścią układu jest bęben hamulcowy, który przyjmuje na siebie siły oraz powoduje wytracenie prędkości. W chwili hamowania naciskają na niego dwie szczęki hamulcowe (szczęka współbieżna, obracająca się zgodnie z kierunkiem ruchu bębna, oraz szczęka przeciwbieżna, obracająca się w przeciwnym kierunku.

Pierwszą czynnością, jaką nasi mechanicy podejmują w celu naprawy hamulców tarczowych, jest zdjęcie koła. W dalszej kolejności odkręcany jest bęben hamulcowy. W ten sposób zyskujemy dostęp do zespołu hamulcowego i jesteśmy w stanie ocenić, które części będą wymieniane na nowe. W większości przypadków naprawa hamulców bębnowych wymaga wymiany szczęk, tłoczków i bębnów hamulcowych.

Motocentrum24 – warsztat samochodowy Białystok – zaprasza Państwa do skorzystania z oferty naprawy hamulców bębnowych.

 

© Copyright 2020 Moto Centrum 24