- 8 listopada 2022
- In Aktualności, Blog
- 281
- 0
Akumulator stanowi niezbędny element wyposażenia każdego samochodu – bez n niego auto po prostu nie odpali. Oprócz awarii akumulatory ulegają też zwykłemu zużyciu – dlatego też trzeba o nie dbać, a co jakiś czas również je wymieniać.
Jak wszyscy wiemy, akumulatory najczęściej odmawiają posłuszeństwa jesienią i zimą. Mają na to wpływ na niskie temperatury, wilgoć a także np. mniejsze odległości pokonywane samochodem. Do kompletnego rozładowania lub awarii akumulatora może dojść ze względu na niedobór elektrolitu, utratę pojemności elektrycznej, zasiarczenie lub zwarcie.
W jaki sposób można rozpoznać, że akumulator nie działa poprawnie? Przede wszystkim uruchamiając silnik samochodu należy zwrócić uwagę na pracę rozrusznika – jeśli obroty są wolniejsze niż zwykle, może to oznaczać, że akumulator dostarcza mu za mało prądu. O awarii akumulatora świadczą również świecące słabiej niż zwykle światła mijania włączone przy włączonym zapłonie i wyłączonym silniku. Ponadto wykorzystując podgląd stanu baterii, czyli tzw. magiczne oko, można łatwo sprawdzić, czy akumulator jest naładowany – jeśli tak, ma zielony kolor. Jeśli element ma inną barwę, element nadaje się do wymiany.
Wbrew pozorom wymiana akumulatora nie opiera się wyłącznie na wyjęciu zużytego elementu i wstawienie w jego miejsce drugiego. Wymieniając akumulator na nowy należy wybrać przede wszystkim taki, który posiada odpowiadające naszemu samochodowi parametry dotyczące pojemności, prądu rozruchowego, rozmiaru oraz sposobu mocowania. W nowych samochodach zamontowanie nowego akumulatora wymaga specjalnych urządzeń diagnostycznych. Z kolei większe samochody powinny mieć odpowiednio dużą jednostkę akumulującą.
Pamiętajmy również o kolejności zakładania klem – jako pierwsza powinna być zakładana dodatnia, a dopiero później – ujemna. Klemy powinny zostać podłączone do biegunów mocno, ale w taki sposób, by końcówki nie zostały ukruszone – dzięki użyciu smaru ryzyko ich uszkodzenia zostanie znacznie ograniczone. Ponadto akumulator nie może być obluzowany – powinien być usadowiony w taki sposób, by nie miał możliwości poruszania się podczas jazdy.
Po wymianie akumulatora na nowy warto wybrać się w dłuższą trasę, aby doszło do jego pełnego naładowania. I jeszcze jedna uwaga – pamiętajmy o tym, że zużytego akumulatora pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do śmieci.
W wielu przypadkach samodzielne wymontowywanie akumulatora nie jest dopuszczalne przez producenta (dotyczy to w szczególności samochodów wyposażonych w układ start/stop). W takiej sytuacji należy skorzystać z usługi wykwalifikowanego serwisu.
Jeżeli macie Państwo problem z wymianą akumulatora we własnym zakresie, zapraszamy do Motocentrum24 – warsztatu samochodowego w Białymstoku, gdzie nasi mechanicy wykonują opisane wyżej usługi.
dobry mechanik białystok, dobry mechanik samochodowy białystok, mechanik, mechanik białystok, naprawa samochodu białystok, sprawdzony mechanik samochodowy białystok, warsztat samochodowy, warsztat samochodowy Białystok, wymiana akumulatora, wymiana akumulatora białystok