Wymiana kolektora dolotowego Białystok
  • 24 stycznia 2023
  • In Blog

Wymiana kolektora dolotowego Białystok

Kolektor dolotowy – zwany tez kolektorem ssącym – to element, który jest odpowiedzialny za precyzyjne doprowadzenie powietrza lub mieszanki paliwowo-powietrznej do cylindrów silnika w celu zapewnienia jak najlepszego spalania.

W większości przypadków kolektor dolotowy łączy z silnikiem cały szereg urządzeń pomocniczych, np. filtr, nagrzewnicę czy chłodnicę.

Kolektor dolotowy – budowa

Kolektor dolotowy jest zbudowany z odpornych na korozję przewodów wykonanych z metalu lub tworzywa sztucznego. Ich liczba jest uzależniona od liczby komór spalania znajdujących się w silniku. Ponadto współczesne kolektory są wyposażone w klapy dolotu, które znacznie poprawiają moment obrotowy na najniższych obrotach silnika. Ich dodatkową zaletą jest to, że łagodzą wibracje występujące przy gaszeniu silnika i wydłużają żywotność dwumasowego koła zamachowego.

W większości silników samochodowych kolektor dolotowy jest zamontowany wysoko w komorze silnika. Jednak w pozostałych autach aby go zobaczyć trzeba zdjąć kilka plastikowych lub metalowych osłon.

Objawy uszkodzenia kolektora dolotowego

O tym, że kolektor dolotowy jest uszkodzony lub pęknięty, mogą świadczyć: nierówne obroty na biegu jałowym, świecąca się lampka kontrolna „check engine” na desce rozdzielczej, spadek osiągów silnika, przerwa w zapłonie, a także zewnętrzne wycieki płynu chłodzącego.

Najczęstszymi przyczynami awarii związanych z kolektorem dolotowym są rozszczelnienie znajdujących się bezpośrednio pod nim uszczelek lub nagromadzenie się w kolektorze nagaru, czyli osadu powstałego z oleju smarowego i niespalonych cząstek paliwa. W skrajnych sytuacjach powstałe zanieczyszczenia prowadzą do całkowitego zatkania nie tylko samego kolektora, lecz też kanałów ssących w głowicy oraz zaworu EGR.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani profesjonalnie wykonaną usługą, jaką jest wymiana kolektora dolotowego w Białymstoku, zapraszamy do odwiedzin w warsztacie samochodowym Motocentrum24.

dobry mechanik białystok, dobry mechanik samochodowy białystok, kolektor dolotowy, kolektor ssący, mechanik, mechanik białystok, naprawa samochodu białystok, sprawdzony mechanik samochodowy białystok, warsztat samochodowy, warsztat samochodowy Białystok, wymiana kolektora dolotowego, wymiana kolektora dolotowego białystok, wymiana kolektora ssącego, wymiana kolektora ssącego białystok

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24