Wymiana linki hamulca ręcznego Białystok
  • 20 grudnia 2022
  • In Blog

Wymiana linki hamulca ręcznego Białystok

Hamulec ręczny, zwany też hamulcem awaryjnym lub hamulcem postojowym, jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu.

Jego zadaniem jest unieruchomienie pojazdu podczas postoju – ma zapobiec stoczeniu się auta z górki pod nieobecność kierowcy, a także przepchnięciu przez osobę trzecią.

Awaria hamulca ręcznego – objawy

Wbrew pozorom hamulec ręczny posiada dość prostą konstrukcję. Mechanizm hamowania jest oparty na lince, która jest najczęściej zaciągana przez ręczną dźwignię. Jej podciągnięcie prowadzi do zaciśnięcia hamulców na tarczy lub blokowania bębnów.

Bardzo często zdarza się, że hamulec ręczny nie jest w stanie unieruchomić auta. Z drugiej strony dochodzi też do sytuacji, kiedy hamulec nie odpuszcza, przez co podróż samochodem w ogóle nie jest możliwa. W miesiącach zimowych może też dojść do zamarznięcia hamulca.

Przyczyną awarii hamulca ręcznego może być niedrożność spowodowana uszkodzeniem zewnętrznym lub zanieczyszczeniem. Na skutek uszkodzenia osłon do wnętrza hamulca może dostać się woda lub brud, co z kolei może prowadzić do korozji i zakleszczenia cięgien linkowych.

Linka hamulca ręcznego i jej naprawa

Jednym z objawów zużytej linki jest wyczuwalny „luz” w rączce lub brak możliwości utrzymania samochodu w miejscu mimo zaciągniętego hamulca. W celu upewnienia się, że to linka uległa uszkodzeniu, konieczne będzie podniesienie auta oraz, w niektórych przypadkach, demontaż wszystkich kół.

Właściwie przeprowadzona wymiana linki hamulca ręcznego wymaga również jego ustawienia – chodzi o to, by pociągając za dźwignię, koła blokowały się w odpowiedni sposób. W tym celu reguluje się stopień napięcia linki w kokpicie, przy dźwigni, odpowiednio dokręcając śrubę.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wymiana linki hamulca ręcznego nie zawsze jest konieczna – na początku można spróbować ją wyregulować. Jeżeli nie przyniesie to efektu, należy dokonać wymiany linki.

Wymiana linki hamulca ręcznego na nową Białystok

Wymiana linki hamulca ręcznego w Białymstoku to dość trudne zadanie. Czynność ta wymaga posiadania odpowiednich narzędzi – chociażby z tego względu warto jest zlecić ją profesjonalistom. Osoby zainteresowane wykonaniem opisanej powyżej usługi zapraszamy do naszego warsztatu Motocentrum24.

dobry mechanik białystok, dobry mechanik samochodowy białystok, mechanik, mechanik białystok, naprawa samochodu białystok, sprawdzony mechanik samochodowy białystok, warsztat samochodowy, warsztat samochodowy Białystok, wymiana linki hamulca ręcznego, wymiana linki hamulca ręcznego białystok

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24