Wyważenie kół Białystok

Wyważenie kół Białystok

Właściwie wyważone koła poprawiają komfort jazdy, a źle skalibrowane mogą stanowić duże zagrożenie na drodze.

Wyważenie kół polega na równomiernym rozkładzie masy felgi i opony w taki sposób, by całkowita masa koła na oś samochodu po zamontowaniu została rozłożona wokół środka obrotu. To, że koła zostały wyważone w nieprawidłowy sposób, odczujemy najczęściej podróżując samochodem z dużą prędkością. Usłyszymy wówczas charakterystyczny szum, który wynika z różnicy w nacisku opony na jezdnię. Podczas jazdy wyczuwalne na kierownicy drgania są przenoszone z przednich kół. Jeżeli chodzi o tylną oś, możemy mieć do czynienia z odczuwalnym zarzucaniem pojazdu, a nawet wibracjami karoserii.

Wyważenie koła – kiedy jest konieczne?

Do najczęstszych powody nieprawidłowego rozłożenia masy w kole zaliczamy złe ułożenie kół względem siebie, nieprawidłowe osadzenie i zamocowanie kół na piaście, niewłaściwe wyrównoważenie tarcz lub bębnów hamulcowych, uszkodzenie amortyzatora lub felgi, nierównomierne zużycie bieżnika opon, a także liczne błędy wynikające z niedoskonałej produkcji opon i felg. Na utratę prawidłowego wyważenia koła wpływ może mieć również najazd na krawężnik, a także wjechanie ze znaczną prędkością w wyrwę w jezdni lub studzienkę.

Wyważenie kół – zalety

Warto mieć na uwadze, że nawet niewielkie różnice wagi w poszczególnych fragmentach obwodu koła są istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę ogromne prędkości obrotowe i działające na nie siły odśrodkowe. Nieodpowiednie wyważenie kół ma nie tylko wpływ na komfort jazdy, lecz powoduje również szybsze zużycie amortyzatorów, łożysk, drążków kierowniczych i opon, sprawia, że samochód prowadzi się dużo trudniej, droga hamowania wydłuża się, a przyczepność pojazdu staje się znacznie słabsza.

Zaleca się wyważanie kół za każdym razem, gdy opona jest zdejmowana z felgi – a więc podczas zamiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Kierowcy powinni również dokonywać okresowej kontroli stanu wyważenia w czasie eksploatacji raz na 10–15 tys. kilometrów.

Czynność, jaką jest wyważanie kół, warto jest zlecić profesjonalnemu warsztatowi samochodowemu, takiemu jak Motocentrum24. Na Państwa prośbę nasi mechanicy używając specjalistycznej wyważarki dokonają statycznego lub dynamicznego wyważenia kół. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

wyważanie kół, wyważanie kół białystok, wyważanie koła, wyważanie koła białystok, wyważenie kół, wyważenie kół białystok, wyważenie koła, wyważenie koła białystok

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© Copyright 2020 Moto Centrum 24